Nu ger Visma landets småföretagare nya möjligheter att effektivisera sina inköp och samtidigt spara pengar. Med tjänsten Visma Inköpsrabatt kan ett litet företag på ett enkelt sätt minska sina kostnader.
- Stora företag kan utan problem få bra rabatter, eftersom de har tid att arbeta med offerter från flera leverantörer och ofta lägger stora beställningar. För små företag är det inte lika enkelt. Det ändrar vi på med den här tjänsten, säger Rolf Dahlberg, vd i Visma Spcs.
Med Visma Inköpsrabatt kan alla företagare handla varor och tjänster till marknadens bästa priser.
- Genom att Visma samförhandlar inköp för över 6 000 företag kan vi uppnå rabatter som normalt bara stora företag kan få, säger Rolf Dahlberg. Antalet anslutna företag växer ständigt och ju fler företag desto bättre avtal.
Rabatter på många områden
Visma Inköpsrabatt omfattar färdigförhandlade avtal inom områden som exempelvis kontorsvaror, paketleveranser, telefonabonnemang, drivmedel och hotellrum. Alla avtal är gjorda med rikstäckande leverantörer och klara att använda för de företag som ansluter sig.
Tjänsten har skapats i samarbete med Visma Advantage, som är ett systerföretag till Visma Spcs inom Vismakoncernen.
- Bra bokföringsprogram i alla ära, men en effektiv verksamhet kräver komplement, säger Rolf Dahlberg. Det här är ännu ett bra exempel på den kundnytta som vi kan skapa genom att erbjuda gemensamma lösningar från samverkande delar av Visma.
Visma Inköpsrabatt ingår Visma Online – samlingsplatsen för tjänster på internet som är tillgänglig för Visma Spcs samtliga avtalskunder. Visma Spcs är landets största leverantör av ekonomilösningar för mindre företag.
Läs mer om tjänsten på www.vismaspcs.se/inkop
För mer information kontakta:
Rolf Dahlberg, vd Visma Spcs AB, 0470-70 6039, rolf.dahlberg@visma.se
Lars Fredell, informationschef Visma Spcs AB, 0470-70 60 50, lars.fredell@visma.se
Organisation
1.9.2009