Organisation

Rekordökning av nyföretagandet i februari

Registreringen av nya företag i Sverige ökade med hela 24,4 procent i februari månad. Det är den största ökningen av nya företag sedan april 2013, visar statistik som ekonomiföretaget Visma sammanställt från Bolagsverket.

Under februari månad startades 6 377 nya företag i Sverige, jämfört med 5 127 stycken i februari 2015. Det innebär en ökning med 24,4 procent, motsvarande 1 250 företag, jämfört med året innan. Ökningen är den största sedan april 2013, då nyföretagandet ökade med 34,1 procent jämfört med föregående år.

– Det är glädjande att se att allt fler vågar satsa på sina drömmar och startar företag. 2016 har inletts på ett sätt som lovar gott för framtiden, säger Boo Gunnarson, Visma Spcs företagarexpert.

Företagandet ökar i nästan hela landet
Under februari ökade nyföretagandet i 19 av 21 län. I Dalarna sker en dryg fördubbling av antalet nystartade företag, vilket också är den största ökningen i landet. Endast på Gotland och i Västernorrland minskar nyföretagandet, med 6,7 respektive 8,0 procent.

– Fler företag betyder fler jobb för landet i stort, och man ska inte underskatta de små företagens inverkan på sysselsättningen. Under de senaste 20 åren har omkring 600 000 arbetstillfällen skapats i nya företag, varav merparten är just småföretag, säger Boo Gunnarson.

Om statistiken
I nyföretagandet räknas de fyra vanligaste företagsformerna aktiebolag, enskild näringsidkare, handelsbolag och kommanditbolag. Många enskilda näringsidkare är enbart registrerade hos Skatteverket och finns då inte med i Bolagsverkets statistik.

Bilaga: Länsvis statistik över nyföretagandet i februari 2016.

För mer information, kontakta
Boo Gunnarson, företagarexpert Visma Spcs, 070-872 72 32

Kontakt

Andrea Eriksson

PR & kommunikationsansvarig Visma Sverige

+46 70 237 83 47