1. För att hänga med i utvecklingen
Utan SaaS är det svårt, och i vissa fall helt omöjligt, att realisera ny teknikutveckling som till exempel AI och LLM (large language model).
2. För att vara säker
Det är svårt att få en OnPrem-miljö (lokal drift) att vara tillräckligt säker och samtidigt följa med i digitaliseringen. En annan utmaning för kommuner är att hitta rätt kompetens. I vår molntjänst ingår ett omfattande säkerhetsprogram och specialister. Något som alla kommuner får ta del av, oavsett storlek.
3. För att få tillgång till alla funktioner
I SaaS-miljön designar man drift och produkt för varandra. Våra produkter är helt enkelt designade för SaaS.
4. För en tydlig ansvarsfördelning
Väljer du vår SaaS-lösning tar vi ett helhetsansvar för både drift och applikation, inklusive underhåll, licenser, backup och den tekniska expertisen.
5. För att automatisera processer
Vår molntjänst är utformad för att integreras med ett brett utbud av andra verktyg och plattformar, vilket gör det lättare att automatisera olika processer.